Podłoga ma znaczenie

Jest to dość częsty dylemat. Każdemu, kto chce wyremontować kuchnię, bądź stworzyć od nowa, zależy na tym, by sprzęty i inne dodatki znajdujące się w niej były trwałe i przydatne. Dokładnie tak samo rzecz ma się z podłogą. Jej wybór jest niezwykle istotny zwłaszcza w przypadku kuchni. O ile wiemy o tym, że do łazienki najlepiej pasują płytki łazienkowe, a do salonu w zasadzie bez znaczenia czy będą to panele, wykładzina lub dywan — w zależności od upodobań, o tyle w kuchni…? Pojawia się problem, bo chcemy, by było ładnie, by współgrało z całością wystroju, ale musi być praktycznie i wygodnie.

Część ludzi uważa, że układanie płytek jest nieestetyczne, bo tego typu podłoga kojarzy im się raczej z łazienką niż kuchnią. Wykładziny czy tym bardziej dywanu nie polecam, bo taka podłoga bardzo szybko może ulec zabrudzeniu czy nawet zniszczeniu — w końcu w kuchni smażymy, pieczemy i gotujemy. Panele nie są złym rozwiązaniem pod warunkiem, że jesteśmy „czyściochami” i raczej nie zdarzają się nam różne „kuchenne wypadki”. Wiele osób ma kuchnie wyposażone w piece kaflowe, z których korzysta i w tym wypadku kafelki biją na głowę absolutnie wszystkie inne materiały.

Zapraszamy do sklepu eDorotka Wyposażenie łazienki

Wydaje się zatem, że kafelki są najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Tym, którzy nie są do końca przekonani, polecam zapoznanie się z tematem, obejrzenie kilku wzorów kuchennych płytek podłogowych. Zapewniam, że w żaden sposób nie przypominają one płytki do łazienki.