Róża pnąca Indigoletta

RÓŻA PNĄCA „INDIGOLETTA”

Nawożenie
Różę pnącą „Indigoletta” zaczynamy nawozić wiosną: obornikiem, kompostem bądź nawozem mineralnym zawierającym azot. Od sierpnia do końca września stosujemy tylko nawozy zawierające dużo potasu i fosforu. Najlepiej stosować nawozy przeznaczone do róż, ponieważ zawierają odpowiednią ilość potrzebnych pierwiastków.
Odpowiednią dawkę nawozu rozsypujemy wokół pnia krzewu, a następnie delikatnie mieszamy z wierzchnią glebą.

Przycinanie
Różę przycinamy wiosną – zostawiamy długopędy, skracamy krótkopędy i usuwamy zbyt stare pędy oraz te przemarznięte. Pędy cieńsze skracamy silniej, a pędy grubsze słabiej albo w ogóle. W lecie tniemy pędy, które zagęszczają krzew lub rosną do jego środka.
Należy również pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co przedłuża kwitnienie krzewu.

Kwitnienie
Róża kwitnie na przełomie czerwca i lipca, zakwita powtórnie po ok. 2-3 tygodniach od głównego kwitnienia.

Stanowisko i rodzaj gleby
Krzew najlepiej będzie rósł na dobrze nawiezionej, wilgotnej i próchniczej glebie. Należy go sadzić od strony południowej przy pergolach, altanach bądź ścianach budynków, pamiętając aby zachować odpowiednią odległość od muru, co zapewni dobrą cyrkulację powietrza i uchroni różę przed chorobami grzybowymi.

Rozmnażanie
Różę rozmnażamy przez sadzonkowanie, odkłady bądź okulizację.

Uwagi
W okresie suszy regularnie nawadniamy krzew, nie mocząc przy tym jego liści i kwiatów. Aby spowolnić parowanie wody można wyściółkować roślinę grubą warstwą kompostu.